Makale Hırsızı Dinisohbeti.Net Sahibini Taniyalım

Makale Hırsızı Dinisohbeti.Net Sahibini Taniyalım

Makale Hırsızı Dinisohbeti.NeT Sahibini Yakından Tanıyalım

Makale hırsızı olarak tanımladığımız, Dinisohbeti.Net sahibi Kars’lı İbrahim’e ithafen yazılmış bir makaledir. Bu şahıs yaptığımız tüm ikaz ve uyarılara rağmen, el emeği, göz nuru dökerek hazırladığımız benzersiz içerikleri çalarak kendi sitesinde yayımlamaya devam etmektedir. En son olarak “Hisler Aynası” başlıklı makalemizi çalmıştır. Her ne kadar bize vermiş olduğu telefondan kendisine ulaşmaya çalışsak da ulaşamadık. Çünkü şahıs telefon numarasını değiştirmiştir. Yaptığı işin yani hırsızlığın kötü ve vebali olduğunu anlatmak için başka bir yol bulamadık.

Dolayısıyla böyle bir makale yazarak onun dikkatini çekmek istedik. Nitekim, dediğimiz de oldu. Çünkü;  sitelerimizden yayımladığımız makale hırsızı konulu yazılar şahsın dikkatini çekmiş olmalı ki, bizden çaldığı ve kendi sitesinde yayımladığı makaleleri silmiştir. Demekki, sayın İbrahim’in içinde az da olsa vicdan ve merhamet kırıntıları kalmıştır. Bir daha bu tür müessif ve çirkin eylemlere teşebbüs etmeyeceğini umarak kendisine teşekkür ediyoruz.

Yüce dinimiz İslam’da hırsızlık ağır bir suç olarak kabul edilmektedir. İster para hırsızı olsun, isterse makale hırsızı olsun hiç farketmez. Buyurun hep beraber Kuran-ı Kerim’de ve hadislerde bu konudaki açık hükümlere  bakalım. İşte hırsızlık ile alakalı başlıkları sizler için hazırladık.

Dinisohbeti.net Kur’an’da Hırsızlık Cezası (Makale Hırsızı)

Kur’an-ı Kerim’de hırsızlık suçu ve cezası ile ilgili açık bir hüküm bulunmaktadır:

 • Maide Suresi, 38. Ayet: “Hırsızlık yapan erkek ve kadının, yaptıklarına karşılık Allah’tan caydırıcı bir ceza olarak ellerini kesin. Allah izzet ve hikmet sahibidir.”

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) döneminde hırsızlık suçlarına karşı sert tedbirler alınmış ve hırsızların ellerinin kesilmesi gibi cezalar uygulanmıştır. Ancak bu cezalar, belirli şartların yerine getirilmesi durumunda uygulanmıştır:

 • Hırsızlığın miktarının belli bir eşiği geçmesi.
 • Suçun şahitler tarafından doğrulanması.
 • Hırsızın suçu işlemeden önce ikaz edilmesi gibi.

Makale Hırsızı  Yalan ve Hırsızlık ile İlgili Ayetler

Yalan ve hırsızlık, İslam ahlakında ciddi günahlar olarak kabul edilmektedir. Yalan ile ilgili Kur’an-ı Kerim’den bir ayet:

 • Nur Suresi, 7. Ayet: “Allah, yalan yere şahitlik edenleri sevmez.”

Hırsızlık ile ilgili ayet ise yukarıda belirtilmiştir (Maide Suresi, 38. Ayet).

Peygamber Efendimiz’in hırsızlık ile ilgili birçok hadisi bulunmaktadır:

 • “Hırsızlık yapanın eli kesilir.” (Buhari, Hudud, 12; Müslim, Hudud, 7)
 • “Hırsızlık yapana lanet olsun.” (Ebu Davud, Hudud, 2)

Dinisohbeti.net  Allah Hırsızlığı Affeder mi?

Allah Teala, tövbe eden ve hatasından pişmanlık duyan kullarını affeder. Kur’an-ı Kerim’de bu konuda genel bir af müjdesi verilmiştir:

 • Zümer Suresi, 53. Ayet: “De ki: ‘Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah, bütün günahları bağışlar. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.'”

Osmanlı Devleti’nde hırsızlık suçları şeriat hükümlerine göre cezalandırılmıştır. Hırsızlık yapanların ellerinin kesilmesi gibi cezalar uygulanmıştır. Ancak bu cezalar, delillerin yeterli olması ve belirli şartların yerine getirilmesi durumunda uygulanmıştır.

İslam’da hırsızlık kesinlikle haramdır. Hırsızlık, hem toplumsal düzeni bozduğu hem de bireysel hakları ihlal ettiği için büyük bir günah olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla, hırsızlık yapan kişi, hem dünyada hem de ahirette ceza ile karşılaşır.

Bu bilgiler, İslam hukukunda ve ahlakında hırsızlık konusunun ne kadar ciddiye alındığını ve bu suça karşı ne tür tedbirlerin alındığını göstermektedir.

Dini sohbetler, ruhu besleyen ve manevi anlamda insanları rahatlatan önemli etkinliklerdir. Genellikle bu sohbetler, Kur’an-ı Kerim ayetleri, hadisler, İslam ahlakı, ibadetler ve çeşitli dini konular üzerine olmaktadır. İşte çeşitli platformlarda dini sohbetlere ulaşabileceğiniz yerler:

Gerçek dini sohbetler, dini bilgi ve tecrübelerini paylaşan alimler ve hocalar tarafından yapılmaktadır. Bu sohbetlerde, İslam’ın temel prensipleri, ahlak, ibadet ve günlük yaşamda İslami bakış açısı ele alınır. Genellikle camilerde, mescitlerde ve çeşitli dini toplantılarda yapılmaktadır.

Dinisohbeti.net Rahatlatan Dini Sohbetler

Rahatlatan dini sohbetler, insanlara huzur veren, manevi açıdan rahatlatan konuları ele alır. Bu sohbetlerde, Allah’ın rahmeti, cennet tasvirleri, sabır, şükür ve tevekkül gibi konular üzerinde durulmaktadır.

Dinisohbeti.net Ağlatan Dini Sohbetler

Ağlatan dini sohbetler, insanların duygusal ve manevi derinliklerine hitap eden, genellikle ibret verici kıssalar, ölüm ve ahiret hayatı, peygamber kıssaları ve Allah’a yakınlık temalarını işler. Bu sohbetler, kişinin iç dünyasına yönelmesine ve manevi açıdan arınmasına yardımcı olur.

Dinisohbeti.net Dini Sohbet Odaları Seviyeli

Dolayısıyla, seviyeli dini sohbet odaları, internet üzerinde çeşitli platformlarda bulunmaktadır. Çünkü, bu odalarda, İslami konular hakkında bilgi alışverişi yapılır ve saygı çerçevesinde sohbetler gerçekleştirilir. İslami değerler ve ahlak üzerine tartışmalar yapılır.

Dinisohbeti.net İdealsohbet İslami Sohbet

Çünkü, İdealsohbet gibi platformlar, kullanıcıların İslami konular hakkında sohbet edebilecekleri yerlerdir. Bu platformlarda, çeşitli konular üzerine sohbet odaları bulunur ve kullanıcılar kendi ilgi alanlarına göre katılım sağlarlar.

İnternetin eski ama hala kullanılan bir sohbet platformudur. MIRC üzerinde İslami sohbet odaları bulabilir ve bu odalarda seviyeli sohbetler yapabilirsiniz.

Makale Hırsızı En Güzel Dini Sohbetler

En güzel dini sohbetler, genellikle ünlü alimler ve hocalar tarafından yapılmaktadır. Dolayısıyla, bu sohbetlere çeşitli dijital platformlardan, YouTube, Facebook, Instagram gibi sosyal medya sitelerinden ulaşabilirsiniz.

YouTube üzerinde birçok hoca ve alim tarafından yapılan dini sohbet videolarına ulaşabilirsiniz. İşte birkaç örnek kanal:

 • Nureddin Yıldız: İslam hakkında derinlemesine sohbetler ve dersler sunan bir kanal.
 • Cübbeli Ahmet Hoca: Çeşitli dini konular üzerine sohbetler ve vaazlar sunan bir kanal.
 • Hayalhanem: Gençlere yönelik samimi ve anlaşılır dini sohbetler.

Bu kanallar, hem bilgi edinmek hem de manevi olarak huzur bulmak için takip edilebilir. Ayrıca, çeşitli dini etkinlik ve sohbetleri canlı olarak yayınlayan kanallar da bulunabilir. Öyleyse, bu tür kaynakları takip ederek dini sohbetlere katılabilir ve manevi anlamda kendinizi geliştirebilirsiniz. İslami sohbet odaları olarak bir makalenin sonuna daha gelmiş bulunmaktayız. Sakın bizlerden ayrılmayın sevgili dostlar


Yazar: eFe

Yayınlanma Tarihi: 21-06-2024

Kategori: Dini Sohbet Odalari

Görüntüleme: 52 Defa

Bir cevap bırakın.